14 жовтня (1 жовтня за старим стилем) відзначається Покров Пресвятої Богородиці. Це свято належить до числа великих, тобто найбільш значущих і важливих свят для православних християн.
Історія свята Покрови Пресвятої Богородиці
Свято Покрова було встановлено на згадку про диво, яке сталося в 910 році в Константинополі. Про те, що це було за диво, розповідається в житії святого Андрія, Христа ради юродивого, який також відомий як Андрій Константинопольський.
Андрій, Христа ради юродивий, жив у Х столітті в Константинополі. Він був дуже розумним і освіченою людиною, слов’янином за походженням, але прийняв подвиг юродства, жив у бідності, ходив по вулицях у лахмітті і прикидався божевільним.
Як йдеться в житії Андрія Юродивого, коли Константинополь був обложений військами ворога, жителі міста зібралися на всеношну у Влахернському храмі, благаючи про захист. Серед тих хто молився були Андрій, заради Христа юродивий, і учень його Епіфаній.
У ту ніч Андрій Юродивий та Єпіфаній стали свідками чудесного бачення. Звід храму ніби розкрився, і вони обидва побачили Богородицю, оточену ангелами і святими. З нею були також Іоанн Хреститель і Іоанн Богослов.
За переказами, Богоматір зі сльозами стала благати Господа захистити всіх християн, які просили допомоги, потім зняла з голови покривало (омофор) і простягнула його над людьми, що молилися. Після цього вороги дійсно відступили від стін міста.
На Русі свято на честь цього дива встановив князь Андрій Боголюбський (1155-1174) після того, як прочитав житіє Андрія Юродивого.
Традиції свята Покрови Пресвятої Богородиці
У храмах перед Покровом Пресвятої Богородиці звершується всенічне бдіння. У день свята віруючі просять у Богородиці захисту та допомоги.
В Україні Покров був одним з улюблених свят, його відзначали широко, а після Покрови зазвичай починалася пора весіль.