У країні триває епідемія грипу. У поліклініках — аншлаг, дільничні лікарі — на викликах, а в аптеках утворилися черги з охочих купити «щось від грипу». Ось тільки беруть, як правило, те, що ліками від грипу не є.
Подивимося, що входить до складу засобів, що вважаються в народі протигрипозними, і що реально дає.
Парацетамол — аналгетик і антипіретик. Дійсно рекомендується для зниження температури при ГРВІ (на відміну від ацетилсаліцилової кислоти), але на цьому його протигрипозна роль закінчується.
Феніраміну малеат — протиалергічний засіб, допомагає усунути закладеність носа. Зазвичай входить до складу комбінованих препаратів, що знімають відразу кілька симптомів. Безпосередньо до вірусу грипу відношення не має.
Аскорбінова кислота — вітамін С. Лайнус Полінг обіцяв, що ударні дози аскорбінової кислоти врятують людство від усього. Людство продовжує сподіватися, хоча було проведено чимало досліджень, що не підтвердили чудо-властивості вітаміну С. У тому числі його ефективність при ГРЗ.
Фенілефрин – судинозвужувальний препарат. У складі «протизастудних» препаратів покликане вирішувати проблему закладеного носа.
Терпінгідрат — ще один засіб для «полегшення дихання». Має відхаркувальний ефект, у чому при ГРВІ, як правило, необхідності немає.
Кофеїн — тонізуючий засіб. При грипі може падати тиск, людина відчуває при цьому млявість. Кофеїн кілька покращує самопочуття.
Альфа-2b інтерферон — білкове з’єднання. Вважається, що воно робить клітини несприйнятливими до вірусу грипу. Міжнародні дослідження це не підтверджують.
Вітаміни. Взагалі нічого не лікують.
Що до чого
Звичайній людині ліки від грипу не потрібні
Педіатр Олександр Гольдштейн, експерт з питань імунопрофілактики:
— Ліки від грипу, звичайно, існують. У минулому це були похідні адамантану (римантадин, амантадин і інші), але багато штамів вірусу грипу вже виробили до них стійкість. Зараз для лікування грипу застосовуються так звані інгібітори нейрамінідази. Вони знижують тривалість хвороби і застосовуються для профілактики ускладнень, але призначаються тільки людям із груп ризику — наприклад літнім, пацієнтам з імунними порушеннями. Дорослим здоровим людям, у яких грип зазвичай протікає без важких ускладнень, такі ліки не потрібні — бігти за ними в аптеку при перших ознаках ГРВІ не потрібно.
Звичайній людині, у якого немає важких хронічних захворювань, взагалі немає необхідності купувати будь-які протигрипозні засоби. Симптоматичне лікування можливо, якщо є необхідність. Що стосується препаратів, які у нас зазвичай видаються за ліки від грипу, на мій погляд, вони приносять користь передусім виробникам і фармацевтам.