Як вибрати спальний мішок, який не підведе під час подорожі

Як вибрати спальний мішок Пропонуємо вам дізнатися, за допомогою чого можна забезпечити собі хороший і комфортний сон під час туристичного походу, як підібрати спальник за розміром, чим відрізняються різні види наповнювачів, а також як правильно розрахувати потрібний температурний режим. Крім того, ми розповімо вам, чим ще розрізняються спальні мішки.

Спальний мішок — це предмет туристичного похідного побуту, призначений для сну або відпочинку в природних умовах. Завдяки особливостям своєї конструкції, спальний мішок забезпечує хорошу ізоляцію від холоду, вітру або вологи, а також додаткову амортизацію.

Популярність активного відпочинку, походів і ночівель на природі як у туристів-аматорів, так і у професійних альпіністів і спелеологів вимагає наявності у них спеціального спорядження для сну. Оскільки спати звичайним чином, навіть у самому теплому одязі, у поході не комфортно. Для цих цілей потрібен спеціальний спальник, який підтримує потрібну температуру і баланс тепла для людського тіла, а також захищає від впливів зовнішнього середовища.

Певного винахідника у спального мішка немає. Це, скоріше, продукт колективної творчості. Перші спальні мішки з пуху і шерсті придумали натуралісти і альпіністи минулого.

З розвитком технологій удосконалювалися матеріали, з яких виготовляли спальні мішки. Вони стали більш легкими, вітро- і водонепроникними, а всередині з’явилися синтетичні волокна і утеплювачі. Сьогоднішній вибір туристичного спорядження дозволяє точно підібрати спальник на підставі комплекції людини, а також умов експлуатації спального мішка, щоб у ньому було зручно спати і відновлювати сили для походу.

Отже, на що треба звернути особливу увагу при виборі спальника?

Температурний режим спальника

Кожен спальний мішок розрахований на цілком певні кліматичні умови, вони вказуються на його маркуванні. Температурний режим спального мішка включає кілька значень — максимум температури (при якій можна спати без зайвого потовиділення), температуру комфорту (при якій середня людина не відчуває холоду та спеки) і температуру екстриму (при якій спальник просто захищає від сильного переохолодження).

У всіх спальниках сьогодні використовується єдиний європейський стандарт обліку температури EN13537.

Люди різної комплекції, статі і віку по-різному переносять навколишню температуру. В однакових умовах більш повні люди виробляють більше тепла, тому їм буде жарко в такому ж спальнику, в якому худощавій людині буде цілком комфортно.

Особливість жіночої фізіології — жінки гірше переносять низьку температуру, тому їм треба брати спальний мішок із запасом по температурі приблизно на 5 градусів. Також всі температурні показники розраховані на людей середнього віку. Літній людині старше 50 років і неповнолітній дитині краще вибирати більш теплий спальник.

Універсальних спільників на цілий рік не існує — для зими і літа потрібно купувати різні моделі.

Матеріал зовнішнього і внутрішнього покриття

Більшість сучасних спальників зроблені із синтетичної тканини. Вона легка, міцна і швидко сохне. Але найбільшого комфорту сну можна домогтися тільки з натуральними матеріалами, тому внутрішня підкладка нерідко виконується з бавовняної тканини, флісу або фланелі.

Із зовнішнього боку найчастіше використовується нейлон. Однак, він не підходить для пухових спальників, оскільки недостатньо вологостійкий. У такому випадку застосовуються мембранні тканини (Ultrex, Pertex), здатні «дихати» — пропускати повітря, але затримувати вологу зовні і випаровувати її зсередини. Ще одним варіантом зовнішньої тканини є поліестер.

Хороша тканина повинна не тільки бути вологостійкою, а й захищати від вітру, бути міцною на розрив і стирання, а також не «дерев’яніти» на морозі.

Вміст наповнювача

В якості наповнювача в спальних мішках використовуються або натуральні (пух водоплавної птиці), або синтетичні матеріали.

Пухові спальники (з пуху гагари, гусей і качок) найкраще зберігають тепло. Вони менше важать в порівнянні з синтетичними, добре стискаються при упаковці. Однак, будь-який пух активно вбирає вологу, від чого сильно втрачає свої теплові властивості, і довго сохне. Такий наповнювач підходить для умов зі зниженою вологістю: в горах, в Арктиці або під час зимових турпоходів.

Найдорожчий — гагачий пух, але він найякісніший. Гусячий пух дешевше, але гуси сильно відрізняються по країні-виробнику. Український гусячий пух більш морозостійкий, ніж пух гусей, вирощених в Європі чи Азії.

Пух в спальниках змішують з пером, щоб не злежувався. У хороших спальниках кількість пера не повинна перевищувати 20% і не опускатися менше 10%. Слідство добавки пера — це FP (fill power або «сила стиснення»). Вона показує, якою мірою пух відновлює свій об’єм після стиснення. Найвищий показник сили стискання — 800 одиниць, в якісних спальниках FP дорівнює не менше 550 одиницям.

Синтетичні спальники (на синтепоні, холофайбері, файбертеку та інших) вигідні тим, що практично не вбирають вологу і швидко сохнуть (навіть у мороз). Зате синтетика помітно важче пуху, менш довговічна і здатна злежуватися. Вона найкраще підходить для використання в дощових і вологих умовах.

Спальники на синтепоні популярні через свою дешевизну. Однак, вони рідко здатні захистити від холоду нижче 10 градусів (тільки чотирьохшарові можуть витримати -20 ° C), тому їх використовують тільки для наметового сну влітку або восени, а також під час водного походу.

Холофайбер — матеріал більш високої якості, але і дорожчий. А найближче по теплозахисту до пухового спальника розташовані силіконові. Вони заповнені силіконовим волокном з повітряними прошарками. Силікон мало важить, довго служить і добре зберігає еластичність, а також (чим він і кращу пуху) абсолютно не боїться вологи.

Розміри спальника

Маркування спальних мішків проводиться за внутрішніми розмірами — довжині і ширині. Довжина спальника — це внутрішня відстань між швами від п’яти стопи до верхньої частини спальника. Ширина спальника — це діаметр внутрішньої окружності в найширшому місці, поділений на 2. Ширина в області стопи — це діаметр кола на відстані 30 см від шва п’яти в бік голови спальника, поділений на 2.

Розмір спальника підбирається за формулою — зріст плюс 20-25 см. Стандартний дитячий спальник має розміри в довжину 145 см, завширшки 71 см. Спальники для підлітків мають у довжину 167 см, а в ширину 73 см. Звичайний спальник для дорослої людини має протяжність в довжину 190 см, а в ширину 73-84 см. А тим, чий зріст починається від 185 см, слід вибирати спальник більшого розміру: від 198 до 205 см в довжину і від 84 до 96 см в ширину.

Існують подвійні спальники (спарки), де можна спати вдвох чи втрьох. Так набагато тепліше.

Найкраще «приміряти» спальник прямо в магазині, щоб упевнитися, що він підходить по росту і не тисне в плечах. Тканина не повинна бути натягнута, а рукам і ногам повинно бути досить просторо.

Більше про вибір розмірів спального мішка можна дізнатись на сторінці http://redpoint.ua/news/view/razmery_spalnika.html виробника спорядження для туризму Red Point.

Інші характеристики

При виборі спальника потрібно звертати увагу не тільки на базові параметри, але й на більш дрібні нюанси. Наприклад, на упаковку — спальник повинен займати якомога менше місця в рюкзаку, а на його складання не повинно уходити занадто багато часу.

Якщо планується використовувати спальник переважно в зимовий час, то знадобитися капюшон зі стяжкою по краях, щоб мінімізувати проникнення всередину холодного повітря. Також від вітру і холоду захистить комір — додаткова секція біля шиї.

Дорогі моделі спальників містять в комплекті не тільки пакувальний мішок, але і компресійний мішок з стропами, а також ремонтний набір — шматочки наповнювача і верхньої тканини, запасні застібки і шнурки з фіксатором.

Рекомендації наостанок щодо вибору спальника

Спальний мішок відноситься до найбільш важливих елементів туристичного спорядження, адже від нього залежить повноцінний відпочинок і відновлення сил після важкого дня, повного екстриму, енерговитрат, переходів і сходжень. Спальник повинен надійно захищати від усіх негараздів зовнішнього середовища, забезпечувати теплий і сухий простір для сну. Тому його потрібно вибирати з усією відповідальністю, ретельно перевіряючи відповідність потрібних параметрів.

Ми рекомендуємо, купуючи спальний мішок, першим ділом визначитися з умовами його майбутньої експлуатації, підібравши спальник по температурному режиму і внутрішньому наповнювачу (з урахуванням ваших особливостей). Потім слід вибрати розмір — спальник не повинен ні жати, ні бути дуже вільним (такий не буде гріти, як треба). Якість спального мішка перевіряється по швах і кріпленням: шви повинні бути прострочені рівно і не наскрізь (наскрізні шви «охолоджують»), блискавка повинна містити планку (щоб не «закушувати»), всі застібки (липучки, кнопки, гачки і інша фурнітура) повинні бути міцно прироблені.

Враховуючи вимогливість до якості спальника, купуйте продукцію відомого виробника, якщо, звичайно, фінанси вам це дозволяють. Хороший бренд — це завжди запорука якості матеріалів і пошиття, а також тривала гарантія. Такі спальні мішки завжди мають при собі технічний паспорт, дані з якого (матеріали, температурний режим) точно відповідають можливостям спальника. Адже краще більше заплатити зараз, ніж заощадити і замерзнути (а то і захворіти) в поході.

Оставьте комментарий